Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Janka Bytnara "Rudego" w Kaliszu

Aktualności

Gazetka internetowa "Rudy"

Artykuły

Wyniki Konkursu „EKOLOGIA na co dzień”.

Przejdź do - Wyniki Konkursu „EKOLOGIA na co dzień”.

Uczniowie naszej szkoły w ramach projektu Szkoła Ekologów wzięli udział w konkursie plastycznym  „EKOLOGIA na co dzień”. Uczniowie wykonali prace dotyczące tematyki ekologicznej z uwzględnieniem segregacji i/lub recyklingu. Oceny dostarczonych prac  dokonało szkolne jury i wyłoniło 3 najlepsze prace pod względem merytorycznym i estetycznym. Uczniowie wyróżnieni to Iwona Fiszer i Natalia Stępniak z klasy 2 Tż/tż oraz Kamil Kuliński z klasy 3 Tt/h/k-G.

24 stycznia 2022

Konkurs "Mistrz Wiedzy Hotelarskiej"

Uczennica Justyna Wiśniewska z kl. 3 Tt/h/k-G (opiekun Włodzimierz Bąkowski) zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego konkursu "Mistrz Wiedzy Hotelarskiej",który odbędzie się w dniu 16 marca 2022 r. w Grand Lubicz Hotel***** Uzdrowisko Ustka.Warto dodać,iż w ścisłym finale wystąpi jedynie 13 najlepszych uczestników eliminacji z całego kraju.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!!!

14 stycznia 2022

Konkurs "Adwentowe smaki"

Drodzy uczniowie, dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu "Adwentowe smakołyki" za przesłanie swoich autorskich przepisów.
Oto nagrodzone przysmaki:
I miejsce- Meringue de sapin de Noël, czyli Choinka bezowa (Mikołaj Sudolski III Tż-G)
II miejsce- Adwentowa pokusa (Jakub Witczak, I Tż/tż)
III m – Mikołajkowa niespodzianka (Angelika Dominiak, III K/c-G)
15 grudnia 2021

Finał ogólnopolskiego konkursu „Bitwa na drobiowe smaki”

Przejdź do - Finał ogólnopolskiego konkursu „Bitwa na drobiowe smaki”

 

Jesteśmy z Was dumni!

Mimo ,że nie dostaliśmy się do ścisłego finału konkursu ,,Bitwa na drobiowe smaki’’, to znalezienie się wśród 13 najlepszych zespołów jest już sukcesem. To wielkie i cenne doświadczenie, pozwoli jeszcze lepiej przygotować się do kolejnej edycji konkursu, bo my się nigdy nie poddajemy. Naszym młodym, kulinarnym talentom Natalii Przybył i Bartłomiejowi Woźniakowi  z klasy 3 Tż P dziękujemy za zaangażowanie, trud i kreatywność w przygotowaniu swoich potraw. Mamy nadzieję, że udział w konkursie  przyczyni się do  kształtowania ich dalszej kariery.

Wszystkim dziękujemy za wsparcie, miłe słowa i trzymanie kciuków.

 

22 grudnia 2021

Konkurs „Najpiękniejszy stół świąteczny”

Przejdź do - Konkurs „Najpiękniejszy stół świąteczny”
 
W dniu 17.12.2021r uczennice naszej szkoły Rozalia Chabierska i Aleksandra Goral - I zespół; Katarzyna Łańduch i Oliwia Paluch – II zespół z kl. III Tż/tż-G wzięły udział w VIII Wielkopolskim konkursie „Najpiękniejszy stół świąteczny” w Żychlinie. Uczennice rywalizując z 12 drużynami z naszego województwa, zdobyły I miejsce. Hasłem tegorocznego konkursu były „Kolorowe Święta Bożego Narodzenia”.
Uczestnicy zmagań mieli godzinę na udekorowanie stołu. Specjalnie powołane jury oceniało m.in. prawidłowy dobór bielizny i zastawy stołowej do przygotowanego menu, ułożenie zastawy zgodnie z zasadami, umiejętność łączenia tradycji z nowoczesnością i ekologicznym stylem życia, zgodność z tematyką i wytycznymi, pomysłowość, oryginalność, elegancję i estetykę. Uczennice do konkursu przygotowały pani Agnieszka Kocińska i pani Anna Kujawa.
Organizatorzy konkursu podziękowali za udział wszystkim, wręczając symboliczne bombki.
Uczestniczkom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i ogromny wkład pracy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
3 stycznia 2022

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-08
Data publikacji:2015-10-08
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:69165