Budynek ZSGH
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

Szkoła z 65-letnią tradycją przygotowuje najlepszych pracowników w branży gastronomomicznej i hotelarsko-turystycznej.

Technik żywienia i usług gastronomicznych
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

Jeśli marzysz, aby realizować swoje kulinarne pasje, chcesz fachowo organizować imprezy gastronomiczne lub marzysz o własnej restauracji dołacz do nas.

Technik hotelarstwa
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

Wybierz ten zawód jeśli chcesz fachowo przygotować się do pracy w hotelu, lubisz zwiedzać świat i poznawać nowych ludzi.

Kelner
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

Jeśli lubisz pracę z ludżmi, chcesz nauczyć się sztuki obsługiwania gości i nakrywania stołów, jesteś otwarty i kontaktowy to zawód dla Ciebie.

Technik obsługi turystycznej
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

Jak sprawić by wracający z urlopu klient był zadowolony? U nas nauczysz się jak zorganizować wycieczkę doskonałą i jak poprowadzić agencję turystyczną. Jeśi lubisz poznawać świat i nie boisz się wyzwań wybierz ten zawód.

Kucharz
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

Kucharz to artystyczny zawód z przyszłością cieszący się coraz większym uznaniem. Nauczysz się sporządzać potrawy i obsługiwać urządzenia gastronomiczne. W tym zawodzie nietrudno o pracę i atrakcyjne wynagrodzenie.

Cukiernik
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

Tutaj poznasz tajniki pieczenia ciasta i sporządzania deserów. Nauczysz się obsługi maszyn i urzadzeń cukierniczych. Zachwycisz sztuką dekorowania wyrobów cukierniczych. Możesz także zrealizować marzenia o własnej cukierni.

 

           

     
 
Z życia szkoły

  Serdecznie dziękujemy

Szkolna Izba Tradycji wzbogaciła swoje zbiory o cenną kolekcję książek i pamiątek, które należały do prywatnych zbiorów Ś.P. druha Wiktora Matulewicza, wieloletniego i wiernego przyjaciela naszej szkoły. Wśród pamiątek będących jeszcze niedawno własnością nieocenionego Luxora, znalazły się książki dotyczące Szarych Szeregów, Armii Krajowej i powstania warszawskiego oraz mundur naszego bohatera. Żadna książka nie zastąpi  wspaniałej gawędy Luxora, nie zaciekawi i nie wzruszy tak, jak potrafił to robić nasz przyjaciel, ale widać, że  druh Wiktor czuwa nad nami do dziś i nadal – wprawdzie z zaświatów – dba o to, by nasza młodzież nie zapominała o tragicznych i bohaterskich losach  Polaków podczas II wojny światowej. Pamiątki, za które serdecznie dziękujemy,  pozyskaliśmy dzięki uprzejmości kilku osób: siostry pana Matulewicza, pani Ewy Matulewicz - Dudek  oraz druha Krzysztofa Jakubca i pani Stefanii Wodzińskiej.
Aneta Marchwicka

W tym roku święto miało szczególny charakter, bowiem członkowie kaliskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, uznając naszą szkołę za godną tego zaszczytu, przekazali nam swój sztandar.

więcej

  Pożegnanie bohatera

Wiktor Matulewicz - Nestor Zołnierzy Harcerskiego Batalionu "Zośka", wierny przyjaciel naszej szkoły odszedł na Wieczną Wartę 26 stycznia 2011 roku.

więcej

  Studniowka 2011

Portret Dyrektora Tomasza Kwinty był miłą niespodzianką.

fotogaleria

  Święto Trzech Króli

Młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami przemaszerowała ulicami miasta w Orszakach Trzech Króli

więcej

  Wigilie polskie 2010

Tegoroczne Wigilie polskie zaskoczyły nas, stałą przecież i wierną publiczność, ponieważ autorka, Barbara Wachowicz wzbogaciła je o ważną część poświęconą Wigiliom nowego gościa - Fryderyka Chopina.

  więcej
  Wigilia Klubu Europejczyka

Na uroczystą wigilię przybyli gośćie z Klubu Europejczyka V LO

  więcej
  Konkurs kolęd

W naszej szkole odbył się konkurs kolęd w językach obcych: angielskim, niemieckim i rosyjskim.

  fotogaleria
  Dni kariery

Już po raz trzeci w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Kaliszu odbył się Dzień Kariery, podczas którego młodzież gimnazjalna wzięła udział w Giełdzie Zawodów oraz w konkursach zawodoznawczych. Nie obyło się bez obecności ucznów naszej szkoły.


  fotogaleria
  "Chopin w barwach jesieni"

W dniu 29 listopada 2010 roku w naszej szkole
odbył się wieczór poetycko – muzyczny, aby uczcić dwusetną rocznicę urodzin artysty.

  więcej
  Nagroda dla samorządu szkolnego
Nasz samorząd otrzymał nagrodę w postaci cyfrowego aparatu fotograficznego za systematyczne uczestnictwo w konkursie.
  więcej
  Akademia z okazji Święta Niepodległości 2010
 
  więcej
  Swiatowy Dzień Zywności
Jesień w kuchni
  więcej
  X Dzień Papieski
W hołdzie największemu autorytetowi XX wieku
 

więcej

  Otrzęsiny i ślubowanie
 
 

fotogaleria

  Konkurs "Bądźmy jak Rzymianie"

Mieliśmy okazję przenieść się w czasie. Nasi uczniowie ubrani jak starożytni, pod przewodnictwem pani profesor Eliny Gulasaryan i pani dyrektor Marii Bryś wzięli udział w tej wspaniałem imprezie.

Nie zdobyliśmy wyróżnienia, ale jak mówiła jurorka Anna Woźniak z Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki... wszyscy uczestnicy konkursu są zwycięzcami. Wszyscy zasłużyli na słowa uznania: uczniowie i ich opiekunowie.

  fotogaleria
  Ostatni lot

W obliczu tragedii słowa milkną a gesty wydają się puste.Można powtórzyć za poetą:
"Śpieszmy się kochać ludzi,
Tak szybko odchodzą"
Ostatni lot do Katynia okrył żałobą cały naród, pragniemy solidaryzować się z osobami, które straciły swych bliskich, wyrażamy współczucie dla osieroconych.
Zachowamy Was w pamięci, Panie Prezydenckie Rzeczpospolitej i wspaniali ludzie, którzy oddaliście świadectwo bohaterstwa i polskości na katyńskiej ziemi.

Dyrekcja, grono pedagogiczne i młodzież

  więcej
  Wigilie polskie
Po raz kolejny odwiedziliśmy Poznań i zobaczylismy spektakl przyjaciela naszej szkoły, pani Barbary Wachowicz.
  więcej
  Dekoracje świątecznych stołów
11 grudnia uczniowie pod opieką prof. Aleksandry Ozimikiewicz sprawili nam wielką przyjemność. Mogliśmy obejrzeć przedstawienie wigilijne i podziwiać przepięknie nakryte wigilijne stoły.
  więcej
  Dzień Kariery

27 listopada zajęliśmy pierwsze miejsce na najciekawszą prezentację zawodu w czasie Dnia Kariery organizowanych dla gimnazjalistów przez CKP. Jesteśmy pewni, że od nowego roku spotkamy naszych nowych kolegów, zachęconych do zdobywania zawodu właśnie w naszej szkole.

  więcej
  Światowy Dzień Zywności
Zdrowa żywność może być smaczna i pięknie wyglądać. Można było przekonać się o tym podczas tegorocznego Dnia Zywności
  więcej
  Wizyta przyjaciela
21 września 2009 r. po raz kolejny gościł w naszej szkole pan Wiktor Matulewicz - Luxor, jeden z nielicznych żyjących jeszcze żołnierzy legendarnego batalionu harcerskiego Zośka, przyjaciel naszego patrona, Janka Bytnara Rudego.
  więcej
 

Dzień Sportu na Zawodziu

 

W tym roku zawody odbyły się w autentycznej scenerii wczesnośredniowiecznego grodziska. Wszyscy bawili się doskonale, mogły na drugi dzień boleć ramiona od siłowania się na rękę, rzutów dzidą czy przeciągania liny. Po zakończeniu zawodów, gdzie bezapelacyjnym zwycięscą została klasa III technikum hotelarskie B oddaliśmy się zasłużonej degustacji staropolskiego jadła.

więcej

 

Targi Edukacyjne

Po raz drugi szkoła zaprezentowała się na Kaliskich Targach Edukacyjnych, oczywiście po raz drugi wypadliśmy wspaniale. Aranżację stoiska wyczarowały panie profesor Krystyna Olek i Katarzyna Kramarska, stroną kulinarną, a ta była po prostu rewelacyjna, zajęły się panie profesor Mira Olefirowicz, Lidia Kwaśnik i Honorata Karbowniczak przy pomocy pozostałych nauczycieli przedmiotów gastronomicznych. Występ sceniczny przygotowały panie profesor Magdalena Jankowska i Iwona Stachowska. Do obsługi targów zgłosili się nasi najlepsi uczniowie, ich profesjonalizm napewno zachęcił gimnazjalistów do wyboru naszej szkoły.Tak trzymać. Za rok, o ile to możliwe, będzie jeszcze lepiej.
fotoreportaż
 

Kalisz w obiektywie

Okazało się, że nasi uczniowie nie tylko mają aparaty fotograficzne ale potrafią ich używać. Zaprezentowali efekty swoich obserwacji fotograficznych na wystawie szkolnej. Jury wysoko oceniło jakość zdjęć. Po burzliwej dyskusji postanowiono wyróżnić następujące osoby:
I miejsce Anna Wożniak.
II miejsce Sebastian Kąkol
III miejsce Dawid Dominiak
zobacz więcej

 

Dzień Patrona

26 marca 2009 r. był dla naszej społeczności szkolnej dniem szczególnym. Uroczystości obchodów Dnia Patrona Janka Bytnara "Rudego" rozpoczęły się o godz. 9.00 uroczystą mszą święta w Katedrze Kaliskiej. O godz. 11.00 zaproszeni goscie, urzednicy oświatowi, kombatanci i przyjaciele naszej szkoły oraz grono pedagogiczne i uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej. Ze wzruszeniem oglądaliśmy wspaniały spektakl przygotowany przez panie profesor Małgorzatę Piwowarczyk i TeresęLis, naszą wspaniałą, utalentowaną młodzież i wiele innych osób. Dziękujemy.
fotoreportaż
 

II Piknik Europejski 20 marca 2009

Z okazji Dnia Wiosny na hali „Winiary Arena” kaliskie szkoły średnie zmierzyły sie w turnieju sportowym, były konkursy na najlepiej kibicującą szkołę, maskotkę szkoły i siłe aplauzu. Pojawili się honorowi goście z Wydziału Oświaty, Kuratorium. Zawitał także Pan Prezydent Janusz Pęcherz. Uhonorowano laureatów konkursu wiedzy o Unii Europejskiej. Imprezę zakończył występ zespołu "Sztywny Pal Azji".
W konkursach wypadliśmy nie najgorzej ale kibicowanie było, oględnie mówiąc, beznadziejne. Honor szkoły ratował Kamil Kwiatkowski z II TUż próbując rozruszać chochlą niemrawych widzów.
fotoreportaż
 

Spotkanie z poezją polską i niemiecką - Walentynki 2009

W tym roku było bardzo romantycznie i nastrojowo. Zadbały o to panie profesor Małgorzata Piwowarczyk, Elina Gulasaryan-Jaros oraz Sona Arakelyan z naszymi uczniami.
więcej
  Studniówka 2009
Chociaz raz uczniowie i nauczyciele są zgodni. Tegoroczna studniówka była naprawdę udana.
więcej
  Wigile polskie 2008
Wielki kapłan i poeta, J.S. Pasierb powiedział, że sens Bożego Narodzenia objawia się przez to, cośmy sami przeżyli - choinkę, niepowtarzalne zapachy, kolędy… i obecność, tych, których kochamy. To dzięki nim ta noc jest dla każdego z nas święta
. więcej
  Światowy Dzień Zywności - Bar sałatkowy
Zaproszeni goście, dyrekcja, grono pedagogiczne i młodzież mogli spróbować i podziwiać: kolorowe sałatki, pięknie podane sery z dodatkiem warzyw i owoców, ptysie z różnymi nadzieniami, krakersy z apetycznymi pastami, czy wspaniałe ruloniki z łososia obok nadziewanych awokado. Przygotowane były także przepisy na poszczególne potrawy.
  więcej
   
  16 października Dzień Papieski
Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody. Odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez klasę IV THb pod kierunkiem pani Anety Marchwickiej. Przygotowano również bardzo interesującą wystawę, nad którą czuwali katecheci- pani Alicja Rutkowska, pani Katarzyna Plota, diakon Marek Gołaś
. więcej
   
  Ślubowanie i Otrzęsiny klas pierwszych
Młodzież Samorządu Uczniowskiego przygotowała krótką częśc artystyczną o naszym patronie i szkole. Dyrektor pan T. Kwinta przeprowadził uroczyste ślubowanie . Po oficjalnym włączeniu pierwszoklasistów w szeregi społeczności  uczniowskiej odbyły się otrzęsiny
więcej
   
  Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2008/2009 w nowej hali sportowej
Przy udziale najważniejszych osobistości została otwarta nowoczesna hala na miarę XXI wieku. Cieszmy się i dbajmy o nią.
więcej
   
 

Świat ze smakiem - 12 i 14 kwietnia

Niecodzienną okazję spotkania z kulturą arabską mieli nauczyciele, uczniowie oraz kandydaci do naszej szkoły dzięki paniom profesor Marii Szmajdzie i Monice Rubińskiej. W arabskiej scenerii uczniowie ubrani w charakterystyczne stroje opowiadali o położeniu geograficznym, klimacie, atrakcjach turystycznych, gospodarce i kulturze krajów arabskich. Zwiedzającym towarzyszyły egzotyczne zapachy i smaki potraw przygotowanych przez uczniów i panie profesor, a mianowicie: zupa schorba, dwa rodzaje kuskus, ciasta arabskie, makhroud, herbata z mięty i hibiskusa. Zobacz i poczytaj więcej.
UWAGA
Zapraszamy chętnych uczniów do wzięcia udziału w konkursie "Świat ze smakiem - kraje arabskie", który odbędzie się we wrześniu 2008 r. Proszę zgłaszać się do pani Moniki Rubińskiej lub pani Marii Szmajdy.

 

fotogaleria
sekrety kuchni arabskiej

   
  Twoja kariera w Twoich rękach 28 maja
Ochotnicze Hufce Pracy i nasza szkoła zorganizowała Targi Edukacji i Pracy OHP. Swoje stoiska przygotowało wiele instytucji swiadczących usługi dla młodzieży w zakresie poradnictwa zawodowego. Ciekawą prezentację na temat metod rekrutacji przedstawił specjalista z "Prat&Whitney". Młodzież uczestniczyła w warsztatach np. dotyczących wsparcia dla osób rozpoczynający własną działalność gospodarczą, radziła się specjalistów na temat wolontariatu, wymiany uczniów i studentów, staży zagranicznych itp.
  fotogaleria
  Dni kultury żydowskiej w ZSG-H 13 maja
Kuchnia koszerna jest dla nas wyjątkowo egzotyczna. Tajniki przygotowywania potraw kuchni żydowskiej wyjaławiała żona rabina.
  więcej
  Kuchnia włoska
Dnia 22 IV 2008 r. (wtorek) w godzinach 7.10-10.30 odbyła się lekcja koleżeńska na temat:  Kuchnia Włoska
Lekcja ta została przeprowadzona w klasie III Thb w ramach korelacji między przedmiotowej technologia gastronomiczna- język angielski
Lekcje przeprowadziły nauczycielki Maria Iwona Stachowska, Milena Kwaśniak-Nowak, Anna Kołodziejek
W ramach lekcji uczniowie przygotowali następujące potrawy:
Pizza, risotto z groszkiem i szynką, bruscetta z pomidorami i mozzarellą, spaghetti, lasagna z mięsem, makaron penne z mięsem, tiramissu
Lekcja została przeprowadzona w formie konkursu, który wygrała grupa przygotowująca pizze
  fotoreportaż
   
  Warszawa śladami wojennych doświadczeń Szarych Szeregów

W dniach 9-11.04. 2008 młodzież klas III THA i III THB wraz z wychowawczyniami, panią Jolantą Kowalską i panią Anetą Marchwicką, odbyła wycieczkę do Warszawy. Byliśmy pierwszą grupą z naszej szkoły, która zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego

  więcej
   
  Targi edukacyjne
W sobotę 5 kwietnia w hali widowiskowej Arena 30 szkół prezentowało swoją ofertę edukacyjną. Byliśmy i my, wygraliśmy oczywiście konkurs na najciekawsze stoisko. Wspaniałą aranżację wyczarowały panie profesor Karolina Kościuszko, Małgorzata Przybył, Anna Kujawa. Na scenie błyszczały modelki przygotowane przez panią profesor Monikę Kraszewską, pion gastronomiczno-hotelarski reprezentowali nasi najprzystojniejsi, najzdolniejsi uczniowie pod kierunkiem pani profesor Iwony Stachowskiej i Magdaleny Jankowskiej. Za rok zaprezentujemy sie znowu.
  fotoreportaż
   
  Studniówka 2008


więcej
   
  WOŚP
XVI finał nie mógł odbyć się bez naszego wsparcia.

więcej
   
  Atlasy geograficzne świata

otrzymała szkolna biblioteka dzięki wsparciu fundatorów, którym serdecznie dziękujemy.

lista fundatorów

   
  Wigilie polskie 2007
Tradycją staje się obecność naszej młodzieży na Wigiliach polskich, spektaklach Barbary Wachowicz.
więcej
   
  Światowy Dzień Zywności 2007
Motywem przewodnim w tym roku było mleko i jego przetwory. Specjaliści od żywienia uważają, że spożywamy zdecydowanie za mało wyrobów mleczarskich.
więcej
   
 

Dzień Papieski

Tegoroczne święto przebiega pod hasłem „Jan Paweł II – obrońca godności człowieka”. 16 października 2007 roku odbyła się uroczysta akademia poświęcona  Janowi Pawłowi II. Uroczystość została przygotowana przez uczniów z klasy III THB, a jej pomysłodawczynią była polonistka, Aneta Marchwicka.
więcej

   
  Ślubowanie
Tydzień po otrzęsinach odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. W imieniu szkolnej społeczności ślubowanie przyjęła dyrektor Maria Bryś.
  więcej
   
  Otrzęsiny 2007
Przyjęliśmy do szkolnej braci nowy narybek. Przetestowaliśmy ich poczucie smaku, równowagi i humoru. Zdali bardzo dobrze.
  więcej
   
  Nieoczekiwany prezent
Ten udekorowany na pomarańczowo rower otrzymała Lidia Janiak z II THb. Okazało się, że była tysięczną uczennicą odbywającą praktyki w Holandii. 15 czerwca rano przybyła do naszej szkoły delegacja z Holandii i w obecności naczelnika wydziału oświaty pana Mariusza Witczaka, dyrektora szkoły pana Tomasza Kwinty, nauczycieli i uczniów wręczono prezenty: rower i zegar dla pani dyrektor Anny Piotrowskiej. Nie obyło się bez krótkiego przemówienia (uczniowie sprawiali wrażenie, że rozumieją angielski ; ) krótkiej instrukcji jazdy i próbnej przejażdżki po korytarzu. Wszyscy otrzymali gromkie brawa.
  galeria zdjęć
   
  50-lecie Wspólnot Europejskich
Obchody tej rocznicy były w naszej szkole starannie przygotowane. Efekt okazał sie znakomity.
więcej
   
  Jubileusz 60-lecia
Niezapomniany, niezwykły, wzruszający.
więcej
   
  Pierwszy Dzień Wiosny
Kto nie widział nich żałuje. Samorząd szkolny zapewnił nam świetną zabawę. Trójka prowadzących: Aleksandra Jędrzejczak z I Tha, Marcin Kowalski z I Tżg i Przemek Domagalski I kuch rewelacyjnie poprowadzili wybory Marzanny, randkę w ciemno, konkurs "Jaka to melodia". Wiele emocji i śmiechu wywołał balonowy mecz, nauka tańca pod okiem naszej popisowej pary tanecznej, mistrzostwa szkoły w obieraniu ziemniaków na czas. Uczestnicy konkursów (siłą wyciągani) otrzymali "cenne" nagrody m. in. siaty pyrów.
  fotogaleria (Z. Leń, J. Szyszkiewicz)
   
  Dni języków obcych
6 marca - Dzień Niemiecki
7 marca - Dzień Rosyjski
8 marca - Dzień Angielski
   
  Walentynki 2007

Wysłać ukochanej osobie serduszko, potem zaprosić na romantyczną kolację we dwoje przy świecach - pomysłów nie brakowało. Sami zobaczcie.
więcej

   
  Studniówka 2007

Zabawa do białego rana, polonez, szampan (oczywiście bezalkoholowy ;-), pamiątkowe zdjęcia, wspaniałe kreacje....
klasa IVTgA galeria zdjęć
klasa IVTH galeria zdjęć
klasa IVTg B galeria zdjęć
klasa IVTg/o galeria zdjęć

   
  Wigilie polskie (15 XII 2006)
Grupa naszych uczniów z opiekunami wzięła udział w spektaklu Barbary Wachowicz, Wigilie polskie w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
więcej
   
  Takie smaki - Gwiazdka 2006 (7-10 XII 2006

Na konkurs kulinarny zorganizowany przez Wyższą Szkołę Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu przygotowaliśmy staropolski stół wigilijny i tradycyjne potrawy tych świąt. Naszą szkołę reprezentowali: Justyna Janiak, Łucja Walczak, Kasia Jagielska, Anna Skonieczna, Justyna Łaźniewska, Magdalena Kiełtyka, Karolina Kacperkiewicz, Krzysztof Pokrzywa. Przygotowania nadzorowały panie profesor Maria Iwona Stachowska i Katarzyna Urbaniak.
galeria zdjęć

   
 

Światowy Dzień Zywności 2006 (8 XI 2006)

W tym roku motywem przewodnim była kuchnia śródziemnomorska. Mogliśmy obejrzeć i skosztować przepyszne sałatki, makarony, desery i inne specjały.
więcej

   
  Goście z dalekiej Gruzji (17 XI 2006)
Kuchnia gruzińska nie ma już przed nami tajemnic, najpopularniejsze dania przygotowali i zaprezentowali nasi sympatyczni goście.
więcej
   
  Dni Napoleona (29 IX 2--6)
Zorganizowane w naszej szkole w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Skosztowaliśmy dania kuchni francuskiej, uczennice zaprezentowały modę francuską z epoki napoleońskiej, odbyły się zawody strzeleckie "O szablę napoleońską", konkurs wiedzy historycznej "Napoleon i jego epoka" i spotkania z historykami-napoleonistami. Całość uświetnił pokaz musztry żołnierzy w mundurach z epoki i wspaniale przygotowane przedstawienie.
galeria zdjęć
   
Konkurs Mała Pętelka (luty 2006)
   
 

Studniówka 2006

- klasa IV TO - galeria zdjęć

- klasa IV TH - galeria zdjęć

   

Wystawa "Ulotne Wizje" (czerwiec 2005)

   
Światowy Dzień Żywności (październik 2004)
   
Wystawa "Przygoda z modą"( czerwiec 2003)

     

Zycie szkoły i jej kultura organizacyjna

Szkoła nasza sięga swymi korzeniami roku 1947, w tymże roku rozpoczęli naukę pierwsi uczniowie Państwowej Szkoły Przysposobienia w Gospodarstwie Rodzinnym. Rok później powstało Gimnazjum Krawieckie. Mijały dni, miesiące, lata, szkoła zmieniała i powiększała swoje lokum, zmieniali się dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie. Rozwijała się jednak wraz z Kaliszem, wrastała w pejzaż miasta, przeżywała wraz z nim swoje sukcesy i historyczne zawirowania. Od momentu powstania do chwili obecnej przez mury naszej szkoły przewinęły się tysiące uczniów. Tu przeżywali swoje sukcesy i porażki, wzruszenia i dramaty.

Szkoła wciąż cieszy się popularnością w środowisku. Każdego roku o przyjęcie ubiega się kilku kandydatów na jedno miejsce. Kadra pedagogiczna jest stabilna, posiada pełne kwalifikacje i dobrze przygotowuje młodzież do wykonywania wybranego zawodu, o czym świadczy fakt, że nie ma chyba w Kaliszu przemysłu spożywczego, czy lokalu gastronomicznego, w którym nie pracowaliby absolwenci naszej szkoły. Wielu ukończyło studia wyższe, pracuje na eksponowanych stanowiskach, a wielu też powróciło tutaj w nowej dla siebie roli - roli nauczyciela. Wśród obecnych pedagogów jest wielu absolwentów naszej szkoły, którzy pracują w warsztatach gastronomicznych i krawieckich. Znamiennym zjawiskiem jest również fakt pobierania nauki przez kilka osób z tej samej rodziny, od kilku już lat uczą się tutaj dzieci naszych absolwentów.

Wiadomo, że każda szkoła jest inna. Nawet szkoły o podobnym profilu kształcenia różnią się między sobą, bowiem inni ludzie w nich pracują, uczą się inni uczniowie. Fundamentem, na którym budowana jest kultura naszej szkoły są wartości: prawda, dobro, piękno, poszanowanie godności drugiego człowieka, poszanowanie dla polskiego dziedzictwa kulturowego, wychowywanie w duchu tolerancji, humanizmu i patriotyzmu.

Jak staramy się postępować?

Tak, by we wzajemnych kontaktach okazywać sobie szacunek i życzliwość. Dotyczy to zarówno kontaktów między nauczycielami, dyrekcją, uczniami i rodzicami. Zwracamy uwagę na styl wypowiedzi. Staramy się młodzieży przekazywać prawdy moralne, wpajać zasady postępowania, którymi powinien kierować się człowiek, sami też postępując moralnie. Na wielu lekcjach nauczyciele łączą wychowanie z nauczaniem zgodnie z przyjętym przez szkołę systemem wartości. Mamy określony obraz naszego przyszłego absolwenta. Każdego ucznia, który przekracza mury naszej szkoły próbujemy ukształtować na ten właśnie wzór. Nie zapominamy jednak o tym, że każdy uczeń jest inny, stanowi odrębną, złożoną osobowość. Szanujemy uczniów i wymagamy, aby oni szanowali nas. Uczymy tolerancji.

Czy nam się to udaje?

Sądzimy, że w większej mierze tak. Jak do tej pory nie zauważono w szkole przejawów znęcania się np. nad uczniami klas pierwszych, czy osobami niepełnosprawnymi. Gdy wystąpiły takie sporadyczne przypadki, nasza reakcja była natychmiastowa. Uczniowie klas pierwszych są na początku roku szkolnego informowani, że zawsze w takiej sytuacji mogą liczyć na pomoc każdego pracownika szkoły, nie tylko wychowawcy czy dyrektora. Młodzież klas starszych wie natomiast, że za nieprzestrzeganie kodeksu postępowania w szkole są wyciągane konsekwencje. Nie tolerujemy przemocy, chamstwa i wulgarności. Uczymy zasad dobrego wychowania.

Jak to robimy?

Poprzez własny przykład, pogadanki na godzinach wychowawczych, uczenia kultury bycia na każdej jednostce dydaktycznej, a właściwie w każdej sytuacji. Sądzimy, że gdy uczniowie widzą, jak postępują ich nauczyciele, sami zachowują się podobnie. My również wobec siebie staramy się być życzliwi, serdeczni, koleżeńscy. Pragniemy stworzyć taką atmosferę, by wszystkim nam w szkole było dobrze.

 

Uważamy, że stosunki międzyludzkie w szkole są bardzo ważne i to zarówno w relacjach między dorosłymi jak i młodzieżą. Osiągamy to poprzez indywidualne spotkania nauczycieli lub organizowanie różnych imprez w szkole. Do tradycji naszej szkoły należą spotkania nauczycieli i wszystkich jej pracowników na Wigilii czy śniadaniu z okazji Świąt Wielkanocnych. W spotkaniach tych uczestniczą również zaproszeni goście.

Spotkanie Wigilijne.......Nasi nauczyciele

Na lekcjach technologii organizuje się (co jest bardzo ważne, gdyż inicjatywa wychodzi od młodzieży) Wigilie klasowe, na które młodzież zaprasza uczących ją nauczycieli. Należy również wspomnieć o naszych spotkaniach z okazji Święta Edukacji, na które zawsze zapraszani są byli pracownicy szkoły. Jest wtedy okazja do wymiany doświadczeń między nauczycielami, którzy kiedyś tu pracowali a obecnym gronem. Wszyscy czekamy na te chwile. W tych spotkaniach uczestniczy pośrednio młodzież, gdyż nasi uczniowie na warsztatach gastronomicznych przygotowują potrawy i obsługują gości, obserwując jednocześnie relacje między nauczycielami.

Inną formą życia kulturalnego naszej szkoły jest obchodzenie przez uczniów klas trzecich osiemnastych urodzin. Jest to okazja do wspólnego spotkania wychowawcy z wychowankami, co przyczynia się do zacieśniania więzi, bliższego poznania się. Konsekwentnie też kultywujemy tradycje naszej szkoły. Uczniowie klas pierwszych zapoznawani są na lekcjach wychowawczych z historią powstania szkoły, na korytarzu tuż przy wejściu głównym umieszczona jest tablica ukazująca dzieje Zespołu Szkół Zawodowych. Każda uroczystość szkolna poprzedzona jest przygotowaną przez młodzież częścią artystyczną pełniącą pośrednio funkcję wychowawczą, ucząc wrażliwości na piękno literatury i sztuki w ogóle.

Akademia......Dzień Samorzadu Szkolnego

Organizujemy na terenie szkoły spotkania z wybitnymi ludźmi, koncerty np. w wykonaniu muzyków z młodzieżowej orkiestry symfonicznej, przez co staramy się zaszczepić w naszych wychowankach miłość do muzyki. Bierzemy też udział w spektaklach teatralnych i koncertach muzycznych na terenie miasta, seansach filmowych oraz oglądamy wystawy w muzeum. Uczymy naszych uczniów poznawać piękno krajobrazu poprzez organizowanie wycieczek krajoznawczych. Chcemy, by nasi podopieczni poznali również nowości przemysłu spożywczego, gastronomicznego czy odzieżowego, dlatego też każdego roku wspólnie z młodzieżą wybieramy się na Targi Rolno-Spożywcze "Polagra" i Targi Odzieżowe. Nauczyciele przedmiotów zawodowych organizują wycieczki przedmiotowe do nowoczesnych zakładów przemysłowych. Dążymy do tego, by uczniowie spędzali w szkole czas nie tylko na lekcjach, ale również po zajęciach. W miarę posiadanych środków budżetowych organizowane są koła zainteresowań. Część młodzieży uczęszcza na zajęcia sportowe, gdzie ćwiczy swoją tężyznę fizyczną w nowoczesnej siłowni, bądź jest zrzeszona w Szkolnym Kole Strzeleckim. Osiąganie sukcesów sportowych w strzelnictwie jest możliwe dzięki posiadaniu strzelnicy pneumatycznej.

Zawody strzeleckie

Każdego roku we wrześniu uczniowie klas pierwszych składają ślubowanie, przyrzekając godnie reprezentować szkołę. Uroczystość ta odbywa się przy udziale całej społeczności szkolnej. Mamy swego patrona - Janka Bytnara "Rudego" oraz własny sztandar. Patriotyczna postawa i życie Patrona - stanowią doskonały wzorzec dla nas wszystkich. Od 26 marca 1996 roku obchodzony jest uroczyście "Dzień Patrona". Jest to bardzo ważna data w kalendarzu szkolnym. Wszyscy bierzemy wtedy udział w uroczystej akademii, a młodzież przychodzi w strojach galowych. Życie Janka Bytnara, jego walka przeciwko hitlerowskiemu okupantowi a potem bohaterska śmierć to piękna lekcja patriotyzmu i poświęcenia dla ojczyzny. Znajdująca się na I piętrze "Izba Pamięci i Tradycji Szkoły" jest tym pomieszczeniem, w którym nasi uczniowie uczą się języka polskiego, ale jednocześnie i historii Polski. Patriotyzm, ofiarność dla ojczyzny, to wartości bardzo cenione przez wszystkich. Naszymi przyjaciółmi i częstymi gośćmi są byli żołnierze Armii Krajowej, uczestnicy Powstania Warszawskiego - druh hm Tadeusz Chojko-Bolec, druh hm Wiktor Matulewicz - Luxor, druh hm Stanisław Sieradzki - Świst, czy też siostra naszego patrona druhna Danuta Bytnar-Dziekańska. Bezpośredni kontakt z tymi ludźmi, poznawanie prawdy o czasach II wojny światowej z ust uczestników tych wydarzeń, jest dla całej szkoły wielkim przeżyciem i najpiękniejszą lekcją historii o losach Polski.

Dzień Patrona.. Izba Pamięci.. Kombatanci przy Poczcie Sztandarowym

Szanujemy wszystkich gości przybywających do nas, zarówno honorowych zapraszanych z okazji uroczystości szkolnych, jak i rodziców uczniów, których również uważamy za naszych gości. Rodzice, oprócz organizowanych przez szkołę zebrań semestralnych przychodzą indywidualnie w ciągu roku szkolnego dowiedzieć się o postępy w nauce swoich dzieci. Wtedy przyjmowani są w specjalnie do tego celu przystosowanym pokoju, gdzie w intymnej atmosferze rozmawiają z nauczycielami. W dniu wywiadówek organizujemy wystawy prac naszych uczniów, tak, by rodzice mogli zobaczyć osiągnięcia swoich dzieci. Na korytarzach szkolnych są umieszczone gabloty pokazujące prace młodzieży o różnorodnej tematyce - zarówno z klas krawieckich jak i gastronomicznych. Jest to swoista dekoracja, a jednocześnie pomoc dydaktyczna, z której wiele się można nauczyć.Ważnym dla nas dokumentem jest kronika szkolna, gdzie odnotowujemy istotne wydarzenia z życia szkoły.

Wizytówką naszej szkoły są organizowane na wysokim poziomie przez warsztaty szkolne bankiety, przyjęcia okolicznościowe zarówno w szkole jak i na terenie miasta. Mieliśmy zaszczyt przygotować przyjęcie z okazji wizyty w Kaliszu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz dla dostojników kościelnych.

Bankiet z okazji wizyty Prezydenta Polski..........Podziękowanie od Aleksandra Kwasniewskiego

Wielu znanych artystów chwaliło naszą kuchnię. W ramach świadczenia usług młodzież z klas krawieckich podejmowała się trudnego zadania zaprojektowania i wykończenia strojów ludowych estradowych dla zespołów tanecznych.

Wydarzeniem kulinarno-artystycznym są egzaminy zawodowe klas czwartych technikum. Zadziwia wtedy inwencja i pomysłowość młodzieży. Prace dyplomowe klas krawieckich, to niezwykle oryginalne pokazy mody; modelki i projektantki w jednej osobie prezentują uszyte przez siebie kreacje. Jest to wielkie święto szkoły. Wtedy uczniowie klas kończących mogą pokazać zdobyte w szkole wiadomości i umiejętności. Uczniowie klas młodszych podpatrują swoich starszych kolegów i podziwiają efekty ich pracy. Na egzaminy te zapraszani są goście z zewnątrz i rodzice, by nasza młodzież mogła pochwalić się swoimi umiejętnościami. Z kolei młodzież z Technikum dla Dorosłych w ramach prac dyplomowych przygotowuje filmy dydaktyczne. W ten sposób wzbogacamy naszą szkolną wideotekę a do bardzo wielu lekcji z przedmiotów zawodowych mamy ciekawą pomoc dydaktyczną.

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursach "Najsprawniejszy w zawodzie: kucharz, ciastkarz, piekarz, krawiec", olimpiadach przedmiotowych i zawodach sportowych. Bardzo starannie się do tego przygotowujemy. Organizujemy najpierw eliminacje szkolne gdyż chcemy, by nasi uczniowie odnieśli jak największe sukcesy. Jest to okazja do mobilizacji wszystkich, do wytężonej pracy, by osiągnąć sukces. Laureaci są zawsze godnie uhonorowani. Otrzymują ufundowane przez Radę Rodziców nagrody, które wręczane są na specjalnym apelu. Nazwiska najlepszych znajdują się potem w gablocie i kronice szkolnej.

Dbamy również o wystrój naszej szkoły. Chcemy by każdy, kto wchodzi do budynku wiedział, że kształcimy tu w dwóch profilach: gastronomicznym i krawieckim. Dlatego też na parterze znajdują się dwie gabloty promujące szkołę oraz zdjęcia pokazujące prace uczniów z egzaminów zawodowych. Uwidaczniamy również nasze kontakty ze szkołami zaprzyjaźnionymi. Świadczy o tym fotoreportaż z pobytu naszych uczniów w Holandii i Belgii, gdzie prezentowana była kuchnia polska, oraz z wymiany młodzieży ze szkołą z Martina na Słowacji. O wystrój szkoły dbamy w różny sposób. Wiele klas zostało pomalowanych przez rodziców i uczniów. Własnymi siłami nauczyciele wyremontowali pokój nauczycielski, pokój nauczycieli wychowania fizycznego, a wicedyrektorzy swoje gabinety. Wszyscy pracowaliśmy społecznie, bowiem każdy z nas chciał, by szkoła stała się ładniejsza.

Naszą chlubą są pracownie technologiczno-gastronomiczne i krawieckie, które wspólnie urządzaliśmy i pracowaliśmy na ich wyposażenie. Ponieważ cały czas uczestniczyła w tym młodzież, dlatego teraz bardziej szanuje rezultaty swojej pracy.

Warsztaty krawieckie.....Warsztaty gastronomiczne

Miejscem spotkań uczniów jest odnowiona świetlica szkolna. Tutaj mogą oni przy kawie czy herbacie oraz delektując się wyrobami warsztatów gastronomicznych ciekawie spędzić wolny czas, oczekując na rozpoczęcie zajęć szkolnych. To właśnie tu czasami powstają ciekawe propozycje audycji, które emitowane są przez radiowęzeł podczas przerw lekcyjnych. Uczymy młodzież nie tylko poszanowania sprzętu, ale i porządku. Po zakończonych zajęciach uczniowie sprzątają pracownie technologiczne. W ten sposób wychowujemy przez pracę. Opiekunowie klas dbają o estetyczny wygląd klasopracowni, są tam gazetki tematyczne, kwiaty i inne elementy dekoracyjne, młodzież natomiast czuje się współodpowiedzialna za swoją klasę. Ważny dla nas jest nie tylko wystrój budynku szkoły, ale również teren wokół szkoły. Dlatego też dbamy o trawniki, utrzymujemy czystość przed budynkiem. W miarę możliwości ulepszamy klasopracownie, doposażamy je w nowoczesny sprzęt i komputery. Chcemy, by wystrój klasopracowni rozbudzał ciekawość uczniów oraz zachęcał do odkrywania nowej wiedzy.

W procesie nauczania nasi wychowankowie zdobywają wiadomości i opanowują umiejętności, które są punktem wyjścia do dalszego ich rozwoju. Nasze działania ukierunkowane są na zdobywanie przez uczniów umiejętności uczenia się, tak by było ono efektywne. Stawiamy przed uczniami realistyczne wymagania, pracujemy z młodzieżą mającą kłopoty w nauce i szczególnie uzdolnioną. Ocenianie wiadomości i umiejętności uczniów oparte jest o wewnątrzszkolny system oceniania. Szkoła pracuje w oparciu o plan pracy, którego podstawę stanowią plany pracy opracowane przez komisje przedmiotowe. Określamy priorytety na dany rok szkolny. Troszczymy się o jakość we wszystkich obszarach pracy szkoły, dlatego też poddajemy je monitorowaniu i dokonujemy ewaluacji.

Dyrektor szkoły kieruje placówką razem z wicedyrektorami i kierownikami warsztatów, na których deleguje część uprawnień. W szkole prężnie działa Samorząd Uczniowski, funkcjonują koła zainteresowań. Staramy się by rodzice współdecydowali o szkole, wykorzystujemy ich zaangażowanie w pracy na rzecz szkoły, a także ich spostrzeżenia i uwagi w planowaniu pracy. Dążymy do tego, by szkoła była placówką prężną, ciągle rozwijającą się i uczącą. Dlatego też nauczyciele biorą udział w różnych formach doskonalenia zawodowego.

Rozwój kultury uczenia się obok jakości zdobywanej wiedzy jest jednym z ważniejszych zadań przyszłości w szkole. Naszym celem, do którego zmierzamy jest stworzenie szkoły otwartej na zmiany, liczącej się z różnymi możliwościami i potrzebami każdego ucznia w procesie uczenia się, nowocześnie pojmującej społeczność uczących się uczniów i nauczycieli. Otwartość ta dotyczy również nauczyciela w procesie uczenia się i samorozwoju ucznia, roli dyrektora w bieżącym kierowaniu szkołą i w procesie jej rozwoju, roli rady pedagogicznej w projektowaniu i przeprowadzaniu zmian w treściach i formach oraz strukturze organizacyjnej.

Chcemy wspólnymi siłami tworzyć szkołę "dobrą" - taką, z której uczniowie zawsze mogą być dumni.

Opracowała Anna Piotrowska
Zdjęcia: Zbigniew Leń

 Zobacz nową pracownię hotelarską
Pracownia hotelarska

Warto zajrzeć

portal promujący zwiedzanie miasta w bliskiej realacji z dobrą kuchnią.