Młodzież na spotkaniu w archiwum.

 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
 • Drukuj zawartość bieżącej strony
31 października 2016

Dnia 28 października 2016 roku w Archiwum Państwowym w Kaliszu odbyło się trzecie spotkanie w ramach cyklu pt. "Gdy odwaga kosztowała". Tym razem prelegentami byli działacze kaliskiej podziemnej "Solidarności", internowani w okresie stanu wojennego.

 Zdzisław Małecki- współorganizator Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w Fabryce Wyrobów Runowych "Runotex" w Kaliszu,  kierownik Działu Poligrafii MKZ i drukarni Zarządu Regionu oraz Henryk Piwowarczyk-uczestnik strajku we wrześniu 1980 r. w KZKS "Winiary" w Kaliszu, sekretarz ZR "Solidarność" Wielkopolska Południowa, redaktor i kolporter prasy związkowej. Spotkanie stało się także  okazją do przypomnienia sylwetki jezuity, ojca Stefana Dzierżka, kapelana kaliskiej Solidarności. Pani  Grażyna Schlender dyrektor  Archiwum Państwowego w Kaliszu wspominała  niezłomnego księdza: "Był represjonowany w stanie wojennym, przez wiele lat toczył walkę z systemem komunistycznym. Był na tyle niewygodny dla ówczesnej władzy, że SB uznała go za jednego z 10 najbardziej groźnych jezuitów w Polsce".

Wspomnienia na temat losów internowanych w stanie wojennym spotkały się z zainteresowaniem uczennic klasy 3 TŻa, które uczestniczyły  w spotkaniu oraz dokonały wpisu do księgi pamiątkowej kaliskiego Archiwum.

Autor: Małgorzata Piwowarczyk-Szafirowicz

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Spotkanie stało się także okazją do przypomnienia sylwetki jezuity, ojca Stefana Dzierżka, kapelana kaliskiej Solidarności.

  Spotkanie stało się także okazją do przypomnienia sylwetki jezuity, ojca Stefana Dzierżka, kapelana kaliskiej Solidarności.

 • Powiększ zdjęcie Młodzież naszej szkoły dokonała wpisu do księgi pamiątkowej kaliskiego Archiwum.

  Młodzież naszej szkoły dokonała wpisu do księgi pamiątkowej kaliskiego Archiwum.

 • Powiększ zdjęcie Prelegentami byli działacze kaliskiej podziemnej

  Prelegentami byli działacze kaliskiej podziemnej "Solidarności", internowani w okresie stanu wojennego.

 • Powiększ zdjęcie Wspomnienia na temat losów internowanych w stanie wojennym spotkały się z zainteresowaniem uczennic klasy 3 TŻa.

  Wspomnienia na temat losów internowanych w stanie wojennym spotkały się z zainteresowaniem uczennic klasy 3 TŻa.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-10-31
Data publikacji:2016-10-31
Osoba sporządzająca dokument:Małgorzata Piwowarczyk-Szafirowicz
Osoba wprowadzająca dokument:Małgorzata Piwowarczyk
Liczba odwiedzin:1102